Кошик 0
На суму 0 грн.

Символіка вишиванок

Символіка вишивки сягає своїми корінням в глибину століть. Спогади про такий одяг в мемуарах мандрівників тільки символіка вишивки підтверджують цей факт. Пропонуємо вашій увазі пояснення рослинних елементів, які використовуються на українських народних вишиванках.

Відомий стародавній філософ Геродот в своїх працях згадував, що вишиті сорочки ще носили скіфи в 6 столітті до нашої ери. На території Черкаської області в Україні під час розкопок були знайдені срібні бляхи з фігурками чоловіків, детальні дослідження яких підтвердили ідентичність, представлених на артефактах візерунків, узорів 18 - 19 століть нашої ери.

Символіка вишиванок

У кожному регіоні України візерунки та орнаменти значно відрізняються. У даній статті зупинимося на основних значеннях рослинних візерунків і колірної гами.
Найпоширеніший колір тканини, на якій, власне, вишивають - білий: символ чистоти, ніжності, здоров'я.

Чорний колір сорочки - колір вдівця, чоловіки у віці; людини зневіреного в житті, якого нічого не тримає на цьому світі, песиміста.
Синій колір сорочки - колір жінок у віці, які вже не зможуть мати дітей; молодих дівчат, які ще не скоро матимуть дітей (їм варто зупинити свій вибір на блакитному, небесному кольорі); для молодих чоловіків, але їм варто поєднувати синій з червоним, який символізує вогонь, енергію до дії.
Червоний колір сорочки - любов, пристрасть, нестримна енергія.

    Що стосується візерунків і орнаментів, то розрізняють три основних їх типи:
  • Рослинні мотиви;
  • Зооморфні (тварини);
  • Абстрактні (геометричні).

Вважається, що для чоловічих сорочок характерні геометричні візерунки, а для жіночих - рослинні. Хоча, частіше зустрічаються вишиванки в яких простежується чергування одного і іншого типу візерунків. Квітам не місце на вишитому одязі чоловіків, але дуже поширене ці мотиви були раніше на сорочках молодят.

Рослинні мотиви:

Спочатку вони виникли внаслідок бажання показати, привнести в життя красу навколишнього світу, так і з'явилися такі мотиви як «дубове листя», «виноград», «хміль», «барвінок» (символ, що не втрачає сенсу, радості, життя), «дерево життя »(назва говорить сама за себе. Зараз часто зустрічається, але в спрощеному вигляді, стилізованому як листя або гілки).

Дуб

Дерево, яке в давній міфології України асоціюється з язичницьким богом Перуном - покровителем сонячної чоловічої енергії, життя, розвитку.

Калина

Це не просто символ української вишивки, це символ українського народу. Цей кущ вважався в давнину символом вогняної троійці: сонця, зірок, місяця. І назва «калина» бере початок від слова «коло», яке є древньою назвою Сонця. В силу того, що ягоди калини яскраво-червоні - на вишивці такий елемент означає безсмертність роду, кров.
Поєднання дуба і калини на сорочці - несе в собі установку на здорову силу і красу. Ці атрибути були невід'ємною частиною візерунків на вишиванках молодих хлопців. Це прекрасний символ життєвої енергії роду.

Маки

Несе в собі значення вічної пам'яті роду. Ще з часів хрещення Русі освячували мак і вірили, що він захищає від усього не доброго. Вважалося, що на поле бою навесні зацвітають маки. Дівчата, в сім'ї яких був загиблий вишивали на сорочках маки в знак вічної пам'яті про близьких.

Виноград

Поширений на вишиванках Центральної і Північної (частіше на рушниках) України. Позначає радість поповнення і множення сім'ї.

Мальва

Ця квітка дуже поширена була в 19 столітті в сільських дворах. Багато дослідників орнаменталістики і стилістики українських вишиванок вважають, що цей мотив у вишивці з'явився зовсім недавно і взятий був з стандартних фабричних мотивів, тому особливого сенсу він не несе, окрім як естетичну функцію. Хоча, візерунки з мальвами розташовуються на сорочці за законами рослинних орнаментів, що означає замкнутий сонячний круг і безперервне оновлення, переродження в природі.

Лілія

Цей елемент має багато граней. У легендах і переказах ця квітка - дівочі чари, непорочність, чистота. Якщо уважно подивитися на схематичний малюнок лілії, можна побачити два контури птахів: знак любові і парування. Дуже важливі і листочки, пупишкі, всі разом вони символізують композицію триєдності: зародження, розвитку і неприривності життя. Лілію в візерунку часто доповнює хрест, як символ благословіння на щасливе спільне життя. Хрест - символ воз'єднання сонячної енергії чоловічий і жіночої енергії. Іноді над квіткою лілії зображують краплі роси, що символізує запліднення.

Барвінок

Це «молодіжний» елемент вишивки. Позначає розвиток, молодість. Програмує на звершення, досягнення цілей. Використовується і у весільній символіці. Як в українській пісні співається: «... як Барвінок в'єтся ...». «Витися», значить бути готовим до одруження.

Берегиня

Дуже поширений символ в українській вишивці, значить жінку-природу, жінку-матір, дерево життя. Підкреслює, що кожен живий організм на землі є невід'ємною частиною цілого організму Землі.


Повернення до списку