💖Вишиванки Донбасу — невідома культурна спадщина💖

💝Здавна існує стереотип, що Донбас — регіон шахтарів, де не було культурного розвитку. Насправді, Східна Україна має надзвичайні культурні надбання, серед яких є й вишиванка.
💝Вишивка Донеччини і Луганщини не є такою впізнаваною, як, наприклад, борщівська чи полтавська. Про них не багато пишуть, та і зразків вишитих сорочок чи рушників Східних областей безліч не знайдеш навіть у спеціалізованих книжках. Все ж, хати у Східній Україні прикрашали вишитими рушниками, на свята, як прийнято, сім'ї одягали вишиті власноруч сорочки, а традицію вишивати — передавали з покоління в покоління.

5.png


💝Гама кольорів тепла вирізняє донецьку вишивку серед інших. Кажуть, в ній багато сонця. В традиційному поєднанні кольорів переважають червоні, а не чорні. Рослинні, квіткові орнаменти ефектно виглядають на білосніжному, натуральному полотні. Пишні квіти, цілі букети чи дерева вишивали різними техніками, окрім, хіба що, яворівки і низинки. Вишиті візерунки поєднували із легкою мережкою та вирізуванням. В основі орнаментів Східної України є і міфічні паралелі. Вони найстаріші — зорі, сонце, місяць. Є і орнаменти з фольклорними витоками.
Традиційні жіночі сорочки Донеччини — з прямими вставками, пришитими по основі (з лиштовочками), з підтичкою або додільні. Низи рукавів збиралися на нитку, іноді пришивали оборки — чохли. Вишивали рукави, вставки, іноді поділ та комір. Чоловіча традиційна сорочка була тунікоподібною, із вишитими комірцем-стійкою, широкою маніжкою та манжетами. Обов'язковим атрибутом чоловічого костюма була коротка жилетка темного кольору.

💝Вишивка Донеччини і Луганщини відрізняється. Остання є характерною для Слобожанщини. Особливість луганських вишивок — різнобарвні візерунки, виконані хрестиком, грубою ниткою. За допомогою різних за фактурою ниток створювалося враження рельєфності узорів. Окрім хрестика, використовували й техніку гладь. Квіткові візерунки, які "малювала" гладдю майстриня виглядали неначе справжні рослини. Щодо крою, то притаманною для луганських вишиванок була висока стійка-комірець.
Вишивка Донеччини і Луганщини відрізняється.

1.png

💝Остання є характерною для Слобожанщини. Особливість луганських вишивок — різнобарвні візерунки, виконані хрестиком, грубою ниткою. За допомогою різних за фактурою ниток створювалося враження рельєфності узорів. Окрім хрестика, використовували й техніку гладь. Квіткові візерунки, які "малювала" гладдю майстриня виглядали неначе справжні рослини. Щодо крою, то притаманною для луганських вишиванок була висока стійка-комірець.

👀Використана інформація 


Повернення до списку