Орнаменти у жіночих вишиванках

Ви, мабуть, вже добре знаєте наскільки наші дизайнери зачаровані красою та багатством вишивки української культури. Заглядаючи в різноманітні джерела, наші дівчата-чарівниці, намагаються віднайти щось особливе і відтворити це на вишитих виробах.Так, у весняній колекції жіночих вишиванок-2020 від 💕Слобожанки💕ми передали староукраїнські орнаменти, які створені за мотивами вишивки козацької старшини.

🧡Центри виготовлення орнаменту

Здебільшого посполиті й знатні жінки та дівчата, які працювали у панів, робили вишивку орнаменту козацької старшини на одязі та інших речах. Також використовували зразки для вишивання, із виробів, які привозили із «закордоння».

На українських XVII-XVIII ст. зразках найпопулярнішим орнаментом був рослинний орнамент, який славився популярністю на Сході та Заході.

Також варто зазначити, що українські мотиви тих часів були уподібнені до вишивки Угорщини, Німеччини, Польщі, Греції, Австрії.

Ще одними центрами виготовлення вишитих й гаптованих виробів ( найчастіше робились шовковими нитками) були монастирські майстерні. Найчастіше у них виготовляли літургійні речі, однак були часті замовлення на світські вироби.

Важливо:  у Чернівецькому історичному музеї ім. В.В.Тарнавського збереглися зразки вишиванок козацьких старшин.

🧡Характеристика

Особливістю козацьких вишивок є рослинний орнамент. Найпопулярніші мотиви: довге зубчасте листя, гранат, кругла квітка, виноград, які створені з косого та прямого хреста, що пересікаються між собою і мають зашиту площину між кінцями.

З часом вишивка видозмінилась і орнаменти стали більш дрібними, динамічними, поліхромними, що й дали можливість створювати нові мотиви.  Насправді, така вишивка, яка створювалась вільною технікою, потребувала високого рівня творчості та майстерності вишивальниці.

Найбільш поширеною технікою вишивання була однобічна гладь із стеблевим швом. Якщо при вишиванні використовували шовкові нитки, то така вишивка здійснювалась найчастіше технікою гаптування. Згодом стали актуальними й інші різновиди гладі: двобічна, полтавська (у прикрій), китайська, художня. А ось уже у XVIII ст. набуває поширення техніка «хрестик», що була значно різноманітніша за сучасну.

🧡Цікаво:

Майстрині використовували доволі цікаві  методи копіювання орнаментів:

1. За допомогою обведення контурів відваром лушпиння з цибулі, вони переносили бажаний орнамент зі зразку на чисту тканину.

2. З’єднували оригінал із чистою тканиною, опісля прошивали легкими стібками. Потім під зразком нитки обрізали, а на новій тканині залишались маленькі обрізані ниточки, які створювали копію орнаменту.

Завдяки нашій багатій культурі, сучасні дизайнери й творчі люди у своїй діяльності використовують чимало орнаментів, як козацької старшини так й інших різновидів, задля створення модних і трендових вишитих виробів.

🧡Любімо та цінуймо багатство української землі🧡

⚡Використана інформація 


Повернення до списку